Zaktualizowane wytyczne dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka płucaZaktualizowane wytyczne dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka płuca

02 listopada 2023


1 listopada, wraz z początkiem Miesiąca Świadomości Raka Płuca #LungCancerAwarenessMonth, American Cancer Society zaktualizowało swoje wytyczne dotyczące badań przesiewowych w kierunku raka płuca, aby zmniejszyć liczbę osób umierających na tę chorobę w wyniku palenia tytoniu.

Nowe wytyczne zalecają coroczne badania przesiewowe w kierunku raka płuca u osób w wieku od 50 do 80 lat, które palą lub paliły w przeszłości i których historia palenia wynosi co najmniej 20 lat.

Zalecanym corocznym badaniem przesiewowym w kierunku raka płuca jest niskodawkowa tomografia komputerowa (LDCT)

Ostatnie badania wykazały, że wydłużenie wieku przesiewowego dla osób, które palą lub paliły w przeszłości, wyeliminowanie wymogu „lat od rzucenia palenia” i obniżenie zalecenia dotyczącego liczby paczkolat mogą mieć realny wpływ na ratowanie życia.

Rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów w Polsce.  Co roku notujemy aż 23 tys. zgonów. Dane epidemiczne nie pozostawiają złudzeń. Polska należy do państw o wysokim wskaźniku zapadalności na raka płuca i plasuje się na pozycji wicelidera w niechlubnym rankingu rozpoznanych przypadków na 100 tys. mieszkańców. W przypadku mężczyzn wskaźnik ten wynosi 120 zachorowań na 100 tys. mieszkańców. Wśród mężczyzn rak płuca odpowiada w Polsce za jedną trzecią zgonów w wyniku chorób nowotworowych i 1/8 zgonów wśród mężczyzn w ogóle. W przypadku kobiet rak płuca jest drugą przyczyną zachorowań na choroby onkologiczne i wyprzedził raka piersi jako przyczynę zgonów wśród kobiet. Niestety to, co obecnie obserwujemy to nadal rosnący trend umieralności z powodu nowotworu płuca

Na raka płuca może zachorować każdy, w każdym wieku. Jednakże rak płuca występuje głównie u osób starszych, ponieważ większość osób, u których zdiagnozowano tę chorobę, to osoby w wieku 65 lat lub starsze.

Czym nowe wytyczne różnią się od wcześniej opublikowanych?

Wiek kwalifikujący się:

Poprzednie zalecenie: 55-74 lata

Nowe zalecenie: 50-80 lat

Historia paczkolat (PY):

Poprzednia rekomendacja: 30+ PY

Nowa rekomendacja: 20+ PY

Lata od rzucenia palenia (YSQ):

Poprzednie zalecenie: ≤ 15 YSQ

Nowe zalecenie: Nie jest już wymagane

Źrodło: https://acsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.3322/caac.21811#

Powrót

Napisz wiadomość

Wyślij nam wiadomość z pytaniem, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.

    * pola wymagane

    zamknij -