Relacja ze szkolenia ERS „Clinical Exercise Testing: Basic principles and practice”Relacja ze szkolenia ERS „Clinical Exercise Testing: Basic principles and practice”

02 lutego 2023


Zachęcamy do przeczytania relacji z udziału w szkoleniu ERS „Clinical Exercise Testing: Basic principles and practice” Dr n. med. Marcina Grabicki oraz Dr n. med. Marcina Bednarek z Kliniki Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

W dniach 27-28 października 2022r. uczestniczyliśmy w szkoleniu pt. „Clinical Exercise Testing: Basic principles and practice”, organizowanym przez European Respiratory Society w Rzymie. Pierwotnie kurs miał odbyć się w marcu 2020r. Jednakże ze względu na rozpędzającą się pandemię wirusa SARS-CoV-2, został przełożony. Naukową pieczę nad jego przebiegiem sprawowali profesor Paolo Palange i ‪ profesor Pierantonio Laveneziana. W ciągu dwóch, bardzo intensywnych dni, przedstawiono nam podstawy fizjologii wysiłku, wskazania do wykonania sercowo-płucnego testu wysiłkowego, zagadnienia techniczne dotyczące sprzętu, podstawy wykonywania tego badania, pokazując na żywo jego prawidłowe przeprowadzenie. W ocenie przykładowych wyników, skupiono się na najważniejszych parametrach, wyjaśniając ich znaczenie w interpretacji, w powiązaniu z możliwymi przyczynami obserwowanych odchyleń. Zwrócono uwagę na aspekty praktyczne badania, a także możliwe do popełnienia błędy.

Był to kurs wprowadzający w tajniki badania spiroergometrycznego, skupiający się na przekazaniu podstawowej wiedzy w tym zakresie. Panująca swobodna atmosfera umożliwiała bezpośredni kontakt z prowadzącymi go wykładowcami. Nie zabrakło również czasu na rozmowy kuluarowe i wymianę doświadczeń z uczestniczącymi w kursie pulmonologami, kardiologami i intensywistami z całej Europy. Dyskusje dotyczyły nie tylko tematyki kursu, ale również szerszego zakresu medycyny i organizacji opieki zdrowotnej w różnych krajach.

Warto również wspomnieć, że niebagatelne miejsce, jakim było Wieczne Miasto i jego atmosfera, sprzyjało nauce i konwersacjom. Z pewnością wykorzystamy spędzony tam czas
i zdobytą wiedzę, w naszej codziennej pracy w Polsce.

Na koniec chcielibyśmy podziękować Zarządowi Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, wcześniej pod przewodnictwem Pana Profesora Pawła Śliwińskiego, a obecnie Pani Doktor Małgorzaty Czajkowskiej-Malinowskiej, za istotne wsparcie naszego wyjazdu, dzięki któremu cała ta historia mogła się wydarzyć.

 

Dr n. med. Marcin Grabicki
Dr n. med. Marcin Bednarek

Klinika Pulmonologii, Alergologii i Onkologii Pulmonologicznej
Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

 

Powrót

Napisz wiadomość

Wyślij nam wiadomość z pytaniem, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.

    * pola wymagane

    zamknij -