Pierwszy w literaturze raport opisujący wzorce powstawania segmentowych gałęzi tętnicy płucnej w oparciu o systematyczną analizę inwazyjnych nieselektywnych angiogramów płucPierwszy w literaturze raport opisujący wzorce powstawania segmentowych gałęzi tętnicy płucnej w oparciu o systematyczną analizę inwazyjnych nieselektywnych angiogramów płuc

06 sierpnia 2023


Pierwszy w literaturze raport opisujący wzorce powstawania segmentowych gałęzi tętnicy płucnej w oparciu o systematyczną analizę inwazyjnych nieselektywnych angiogramów płuc.

Leczenie choroby zakrzepowo-zatorowej płuc uległo znacznemu postępowi w ciągu ostatniej dekady. Historycznie antykoagulacja i systemowa tromboliza były podstawą terapii pacjentów z ostrą zatorowością płucną, a chirurgiczna tromboendarterektomia była podstawą u pacjentów z przewlekłą zakrzepowo-zatorową chorobą płuc. Niedawno interwencje oparte na cewnikach okazały się obiecujące w leczeniu zarówno ostrej, jak i przewlekłej choroby zakrzepowo-zatorowej. Wymaga to zrozumienia wielu zmian anatomicznych występujących w układzie naczyniowym płuc.

Na łamach „Journal of the Society for Cardiovascular Angiography & Interventions” opublikowano wybitną pracę „Anatomical Variations in Pulmonary Arterial Branches in Patients Undergoing Evaluation for Chronic Thromboembolic Pulmonary Hypertension” – pierwszy w literaturze raport, który opisuje wzorce powstawania segmentowych gałęzi tętnicy płucnej w oparciu o systematyczną analizę inwazyjnych nieselektywnych angiogramów płuc.

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2772930323008141#fig8

Zawiera on istotne informacje dla rozwijającej się dziedziny interwencji naczyniowych płuc.

Informacje te zwiększą zrozumienie wśród praktykujących lekarzy, zarówno poprzez określenie dokładnej lokalizacji przeszkód, jak i kierowanie selektywną angiografią i faktycznymi interwencjami.

Oprócz lepszego zrozumienia anatomii tętnicy płucnej, informacje te mogą być przydatne przy opracowywaniu specjalistycznych cewników i innych urządzeń dostosowanych do stosowania w tętnicy płucnej.

W badaniu autorzy starali się określić najczęstsze zmiany w początkach odgałęzień segmentowych tętnic płucnych we współczesnej kohorcie pacjentów poddawanych inwazyjnej angiografii płucnej
w celu oceny przewlekłego zakrzepowo-zatorowego nadciśnienia płucnego (CTEPH).

Przykłady stref perfuzji dla prawego i lewego płuca można zobaczyć na ilustracji:

https://ars.els-cdn.com/content/image/1-s2.0-S2772930323008141-ga1_lrg.jpg

Opracowanie: dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska

Powrót

Napisz wiadomość

Wyślij nam wiadomość z pytaniem, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.

    * pola wymagane

    zamknij -