Nowe badanie przeprowadzone w Albanii dostarcza nowych dowodów na to, że szczepionka przypominająca przeciwko Covid-19 zapewnia doskonałą ochronę przed zakażeniem SARS-CoV-2 u pracowników służby zdrowia.Nowe badanie przeprowadzone w Albanii dostarcza nowych dowodów na to, że szczepionka przypominająca przeciwko Covid-19 zapewnia doskonałą ochronę przed zakażeniem SARS-CoV-2 u pracowników służby zdrowia.

16 października 2023


Badanie zostało przeprowadzone przez Albanian Institute of Public Health, Southeast European Center for Surveillance and Control of Infectious Diseases, WHO Regional Office for Europe, United States Centers for Disease Control and Prevention, przy wsparciu Task Force for Global Health i opublikowane w tym tygodniu w Open Forum Infectious Diseases.

Okazało się, że pracownicy służby zdrowia, którzy otrzymali szczepionkę przypominającą przeciwko COVID-19 podczas fali Omicron, byli o 88% mniej narażeni na zachorowanie na COVID-19 niż nieszczepieni pracownicy służby zdrowia.

Badanie, przeprowadzone wśród prawie 1500 pracowników służby zdrowia w 3 szpitalach od stycznia do maja 2022 r. (okres, w którym Omicron był szeroko rozpowszechniony w Albanii), dostarcza rzeczywistych dowodów na skuteczność szczepionki przypominającej przeciwko COVID-19 – dowodów, których brakowało w przypadku niskich i krajach o średnich dochodach na całym świecie, w tym w Regionie Europejskim WHO.

Przyjmowanie szczepionek przeciwko Covid-19 i grypie sezonowej ma kluczowe znaczenie

WHO zaleca, aby pracownicy służby zdrowia będący na pierwszej linii frontu otrzymali dawkę przypominającą COVID-19 12 miesięcy po ostatniej. Ponadto WHO zaleca, aby inne grupy o wysokim priorytecie – w tym osoby starsze i osoby z chorobami współistniejącymi – otrzymały dawkę przypominającą przeciwko COVID-19 6 lub 12 miesięcy po poprzedniej dawce szczepionki przeciwko Covid-19, w zależności od wieku lub schorzeń przewlekłych i zgodnie z lokalnymi zaleceniami.

Źródło:

https://academic.oup.com/ofid/advance-article/doi/10.1093/ofid/ofad479/7308531

https://www.who.int/europe/news/item/13-10-2023-albania–a-new-study-offers-further-proof-that-the-covid-19-vaccine-booster-is-vital-for-health-workers

Zwiększanie liczby szczepień w całym regionie europejskim WHO

W całym regionie europejskim WHO wirus odpowiedzialny za COVID-19 w dalszym ciągu powoduje infekcje, hospitalizacje i zgony, a nowe warianty tej choroby wciąż krążą.

Jest również prawdopodobne, że grypa, syncytialny wirus oddechowy (RSV) i COVID-19 będą ponownie rozprzestrzeniać się w tym samym czasie tej jesieni i zimy, co może prowadzić do zwiększonego ryzyka infekcji i poważnych chorób wśród bezbronnych grup społecznych oraz może wywrzeć większą presję na ochronę zdrowia.

Szczepienie przeciw grypie dla dzieci i seniorów – refundacja w Polsce w 2023 roku https://www.zwrotnikraka.pl/szczepienie-przeciw-grypie/

Powrót

Napisz wiadomość

Wyślij nam wiadomość z pytaniem, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.

    * pola wymagane

    zamknij -