Karta Diagnostyczna ILD dla lekarzy



Karta Diagnostyczna ILD dla lekarzy

12 czerwca 2023


Choroby śródmiąższowe płuc to zróżnicowana grupa ponad 200 jednostek chorobowych, które charakteryzuje szereg podobieństw klinicznych. Większość z nich należy do chorób rzadkich, stąd nie każdy z nas ma z nimi kontakt w swojej codziennej praktyce. Niemniej, to właśnie w gabinecie pulmonologa rozpoczyna się proces diagnostyczny. Aby go ułatwić, specjaliści pulmonolodzy, korzystający ze swojego wieloletniego doświadczenia, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, opracowali Kartę Diagnostyczną pacjenta z podejrzeniem choroby śródmiąższowej płuc (ILD).

 

 

Karta Diagnostyczna składa się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W pierwszej, w prosty i skondensowany sposób opisuje, czym są śródmiąższowe choroby płuc (ILD), możliwy kontekst kliniczny wystąpienia choroby, jej przyczynę czy grupy ryzyka zachorowania.

Część praktyczna powinna być wypełniona podczas wywiadu z pacjentem. Znajdują się w niej pytania dotyczące występujących objawów podmiotowych, miejsce na uzupełnienie wyników badań przedmiotowych oraz badań dodatkowych. Karta konsultacyjna powinna zostać przekazana pacjentowi, aby wraz z nim trafić do kolejnego specjalisty, a tym samym umożliwić właściwy przepływ informacji o stanie klinicznym chorego.

Ważnym elementem karty jest lista ośrodków zajmujących się diagnostyką i leczeniem ILD w Polsce, które oferują dostęp do leczenia antyfibrotycznego w ramach programu lekowego terapii IPF oraz śródmiąższowej choroby płuc w przebiegu twardziny układowej, refundowanego przez NFZ.

Wczesne i właściwe rozpoznanie choroby umożliwia wdrożenie skutecznego leczenia pozwalające na poprawę stanu i jakości życia chorego.

Kartę możecie Państwo pobrać TUTAJ.

 

Powrót

Napisz wiadomość

Wyślij nam wiadomość z pytaniem, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.





    * pola wymagane

    zamknij -