IRC Workshop 18-19.06.2024IRC Workshop 18-19.06.2024

25 czerwca 2024


Przedstawiciele Polskiej Koalicji Zdrowe Płuca uczestniczyli w dniach 18-19 czerwca 2024 roku w zorganizowanych przez International Respiratory Coalition warsztatach. Polska Koalicja Zdrowe Płuca jako członek IRC aktywnie bierze udział we wszystkich wydarzeniach, aby wymieniać doświadczenia i czerpać inspiracje do pracy na europejskim poziomie w zakresie zdrowia płuc w Polsce.

Pierwszy dzień warsztatów otworzył przewodniczący IRC Guy Joos a pierwsza sesja dotyczyła zapobiegania chorobom układu oddechowego. Członkowie mieli okazję przedyskutować, co należy wprowadzić w ich krajach, aby zapewnić lepszą profilaktykę i wczesne wykrywanie.

W dalszej części dnia odbyły się sesje na temat dostępu do odpowiedniego leczenia, aby dowiedzieć się, jak tworzyć i przekazywać przekonujące komunikaty, które skutecznie komunikują o znaczeniu zdrowia układu oddechowego.

W spotkaniu oprócz liderów poszczególnych krajów wzięli udział także pacjenci. Pasjonujący przekaz do wszystkich uczestników popłynął od Dimitrisa Kontopidisa, pacjenta z mukowiscydozą z Grecji, który niestrudzenie walczy o poprawę życia osób cierpiących na tę chorobę poprzez lepszy dostęp do terapii. Pan Kontopidis został uhonorowany w 2021 roku coroczną nagrodą Europejskiej Fundacji Płuc (ELF). O niezwykłej historii działań Dimitrisa Kontopidisa można przeczytać na stronach ERS.

Polski głos w dyskusji zaowocował ideą konieczności wzmocnienia budowania struktur grup pacjenckich w naszej części Europy.

Uczestnicy mogli wymieniać się swoimi doświadczeniami w atmosferze niezwykłej otwartości. Prace w grupach inspirowane były działaniami ekspertów Dentons Global Advisors, wielodyscyplinarnej firmy doradczej, założonej przez największą na świecie kancelarię prawną Dentons we współpracy z Albright Stonebridge Group oraz innymi czołowymi ekspertami branży.

Niesamowitym punktem spotkania była prowokacyjna zabawa, której zasadniczym przekazem okazała się być myśl, że kluczowa jest wzajemna współpraca. Uczestnicy wyśmienicie zdali egzamin i pokazali prowadzącym, że grupa IRC to ludzie, dla których idea współpracy jest wiodącym motorem działań, wspólną wartością i sposobem na kreowanie rzeczywistości.

 

Źródło: dr Aleksander Kania oraz International Respiratory Coalition

Powrót

Napisz wiadomość

Wyślij nam wiadomość z pytaniem, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.

    * pola wymagane

    zamknij -