Forum Młodych Pneumonologów 2023
Forum Młodych Pneumonologów 2023
05 czerwca 2023
13 maja w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Łodzi odbyło się Forum Młodych Pneumonologów – inicjatywa Klubu Młodych Pneumonologów Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc (PTChP). Jej celem była dyskusja o aktualnych problemach członków PTChP, którzy nie ukończyli 40. roku życia.
W czasie poszczególnych sesji uczestnicy rozmawiali m.in. na temat kwestii związanych z realizacją programu specjalizacji z chorób płuc oraz Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, włączając w debatę ekspertów: prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc dr n. med. Małgorzatę Czajkowską-Malinowską oraz dyrektora Centrum Egzaminów Medycznych dr hab. n. prawn. prof. UŁ i prof. UM w Łodzi Rafała Kubiaka.
W trakcie Forum odbyły się również sesje, podczas których młodzi naukowcy i klinicyści mogli zaprezentować problemy, z którymi mierzą się na co dzień, a także pochwalić własnymi osiągnięciami.
Kulminacyjny punkt spotkania stanowił wywiad z autorytetami młodych w osobach prof. dr hab. n. med. prof. UM w Łodzi Sebastiana Majewskiego i dr hab. n. med. Szymona Skoczyńskiego, podczas którego podzielili się swoimi doświadczeniami oraz radami dla młodszych kolegów.
Elementem wieńczącym Forum Młodych Pneumonologów była natomiast otwarta dyskusja, w czasie której wszyscy uczestnicy mogli się poznać i przedstawić swój punkt widzenia na poszczególne tematy związane z codzienną pracą kliniczną i naukową. Po zakończeniu spotkania rozmowy przeniosły się do kuluarów i toczyły się do późnych godzin nocnych przy porywającej do tańca muzyce.
Jednak Forum Młodych Pneumonologów nie zakończyło się z momentem opuszczenia Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi przez ostatniego uczestnika spotkania. Celem wydarzenia było realne wpłynięcie na sytuację młodych pneumonologów w Polsce, wobec tego została sporządzona lista kluczowych problemów, których rozwiązanie będzie stanowiło wyzwanie dla Klubu Młodych Pneumonologów PTChP oraz Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc, a są to:
– dążenie do statusu specjalizacji z chorób płuc jako specjalizacji deficytowej
– podniesienie standardu pytań na Polskim Egzaminie Specjalizacyjnym
– uznanie europejskiego egzaminu HERMES jako egzaminu specjalizacyjnego z chorób płuc w Polsce
– umieszczenie na stronie Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc odpowiedniej zakładki z informacją o toczących się badaniach naukowych w poszczególnych ośrodkach, w ramach której możliwe będzie nawiązanie współpracy między młodymi naukowcami
– tworzenie studenckich kół naukowych/klinicznych w ośrodkach
– wniesienie o poprawkę w Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK) – stworzenie możliwości zbiorczego wprowadzania procedur
Wszystkim uczestnikom Forum Młodych Pneumonologów dziękujemy za obecność i burzliwe dyskusje, a sponsorom: Chiesi, Polpharma, Boehringer Ingelheim, Medical Innovation bardzo dziękujemy za wsparcie inicjatywy.
Ponadto wszystkich uczestników zachęcamy do wypełnienia anonimowej ankiety, która pozwoli nam w przyszłości tworzyć kolejne wydarzenia zgodne z potrzebami młodych członków PTChP: http://bitly.pl/2SgMK.