18. Forum Organizacji Pacjentów (FOP24)18. Forum Organizacji Pacjentów (FOP24)

11 lutego 2024


W dniach 7-8.02.2024 roku odbyło się 18. Forum Organizacji Pacjentów (FOP24), wyjątkowego wydarzenia, które co roku gromadzi ponad 150 liderów z ponad 200 organizacji pacjentów z całej Polski a także ekspertów oraz przedstawicieli administracji i polityki.

Kilka dni przed Światowym Dniem Chorego liderzy organizacji pacjenckich spotkali się z decydentami ochrony zdrowia w Polsce, aby wspólnie dyskutować o najważniejszych wyzwaniach i potrzebach w ochronie zdrowia.

W trakcie wysłuchania społecznego Dr Piotr Dąbrowiecki z Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę Alergie i POChP (członek Koalicji Zdrowe Płuca) podniósł ważny temat profilaktyki antynikotynowej. Do pytań odniósł się Pan Minister Marek Kos zapewniając, że resort wspiera politykę antytytoniową a wycena świadczeń w tym zakresie znacząco wzrosła. Głos zabrał także za-ca Prezesa NFZ Pan Marek Augustyn wprost deklarując, że Narodowy Fundusz Zdrowia w ciągu najbliższych miesięcy aktywnie wesprze politykę antytytoniową,  którą lekarze próbują wdrażać w opiece specjalistycznej. Dr Dąbrowiecki w swojej wypowiedzi nawiązał do Rekomendacji dla Ministra Zdrowia w obszarze ograniczenia palenia tytoniu i używania nikotyny w Polsce, które zostały przekazane Pani Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny w trakcie spotkania z Radą Organizacji Pacjentów przy MZ.

Po wysłuchaniu społecznym odbyła się pierwsza sesja 18 Forum Pacjentów w pt. „Czy zdrowie środowiskowe i bezpieczeństwo pacjenta mogą być priorytetami w nowej kadencji Parlamentu europejskiego” Wykład wprowadzający do sesji wygłosili Pani Profesor Ewa Baurm oraz dr Piotr Dąbrowiecki. W sesji uczestniczyli: dr Nino Berdzuli Dyrektor Biura WHO w Polsce, Ewa Kopacz Wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego, Mikołaj Dorożała Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Anne Stauffer Wicedyrektor Health and Enviromental Alliance, Michał Byliniak Dyrektor Generalny INFARMA oraz Mariano Votta Director Active Citizenship Network. Zebrani dyskutowali na temat kosztów zdrowotnych oddychania zanieczyszczonym powietrzem oraz sposobów na zmianę stanu obecnego.

W trakcie Forum, media bardzo się interesowały, jakie tematy poodnoszą pacjenci w trakcie spotkania z kierownictwem MZ i NFZ.

 

 

 

Powrót

Napisz wiadomość

Wyślij nam wiadomość z pytaniem, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.

    * pola wymagane

    zamknij -