12 listopada – Światowy Dzień Zapalenia Płuc12 listopada – Światowy Dzień Zapalenia Płuc

13 listopada 2023


Dziś obchodzimy Światowy Dzień Zapalenia Płuc, który ma na celu zwiększenie świadomości na temat tej powszechnej i często niebezpiecznej choroby.

Czy wiedzieliście, że…?

1. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zapalenie płuc jest główną przyczyną zgonów u dzieci poniżej piątego roku życia na całym świecie.

2. Palenie tytoniu jest poważnym czynnikiem ryzyka zakażenia zapaleniem płuc. Osoby palące mają większe ryzyko zachorowania na zapalenie płuc w porównaniu z osobami, które nie palą.

3. Zapalenie płuc może być trudne do zdiagnozowania, zwłaszcza u osób starszych lub u osób z osłabionym układem odpornościowym, ponieważ objawy mogą być niespecyficzne i podobne do innych schorzeń.

4. W leczeniu zapalenia płuc stosuje się różne terapie, w tym antybiotyki, leki przeciwzapalne, leki przeciwgorączkowe oraz leki rozszerzające oskrzela, w zależności od przyczyny i ciężkości infekcji.

5. Szczepienia, takie jak szczepionka przeciwko pneumokokom i szczepionka przeciwko grypie, mogą znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na zapalenie płuc.

Powrót

Napisz wiadomość

Wyślij nam wiadomość z pytaniem, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.

    * pola wymagane

    zamknij -