Karty diagnostyczne ILD dla pulmonologów i lekarzy rodzinnych



Karty diagnostyczne ILD dla pulmonologów i lekarzy rodzinnych

03 grudnia 2024


Niespecyficzne objawy, takie jak kaszel czy zmęczenie, mogą być objawem śródmiąższowych chorób płuc – rzadkich i nieuleczalnych, które dzięki wczesnemu rozpoznaniu i odpowiedniej terapii mogą być skutecznie leczone.

Dla przyspieszenia diagnostyki, prowadzonej w gabinecie specjalisty pulmonologa, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc opracowało w 2023 roku Kartę Diagnostyczną pacjenta z podejrzeniem choroby śródmiąższowej płuc (ILD), zawierającą najważniejsze informacje nt. ILD, a także kartę konsultacyjną pacjenta. Narzędzie to, usprawniające proces diagnostyczny ILD, jest dostępne do pobrania na stronie PTChP pod linkiem: https://ptchp.org/aktualnosci-post/karta-diagnostyczna-ild-dla-lekarzy/.

Karta diagnostyczna dla lekarzy POZ

Ścieżka diagnostyczna chorego ma szansę rozpocząć się jednak już w gabinecie lekarza rodzinnego, który zwykle jest pierwszym wyborem pacjenta. Często od tej właśnie wizyty zależy, jak długa będzie droga ku rozpoznaniu ILD, warunkująca rozpoczęcie odpowiedniej terapii.

Wiedząc, jak kluczowa w zakresie optymalizacji procesu diagnostycznego pacjentów ze śródmiąższowymi chorobami płuc jest współpraca lekarzy rodzinnych z pulmonologami, Polskie Towarzystwa Chorób Płuc połączyło siły z Polskim Towarzystwem Medycyny Rodzinnej i wspólnie opracowano siostrzane narzędzie – Kartę diagnostyczną pacjenta z podejrzeniem choroby śródmiąższowej płuc (ILD), wersja dla lekarzy POZ.

Karta diagnostyczna, wersja dla lekarzy POZ, składa się z trzech części. W pierwszej z nich znajdują się najważniejsze informacje nt. ILD, możliwy kontekst kliniczny wystąpienia choroby, jej przyczyny czy grupy ryzyka zachorowania. Część druga zawiera kartę konsultacyjną pacjenta. Jest to szablon do wywiadu z pacjentem, pozwalający na zebranie danych z przeprowadzonych badań. Strona ta zawiera także istotne wskazówki skierowane do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej na temat badań, jakie mogą zlecić pacjentowi w przypadku podejrzenia choroby śródmiąższowej płuc przebiegającej z włóknieniem. W ostatniej części, która znajduje się na rewersie karty konsultacyjnej pacjenta, znajduje się lista ośrodków zajmujących się diagnostyką i leczeniem ILD w Polsce. Są tam adresy oraz dane kontaktowe do ośrodków, które oferują dostęp do leczenia antyfibrotycznego w ramach programu lekowego terapii IPF oraz śródmiąższowej choroby płuc w przebiegu twardziny układowej, refundowanego przez NFZ.

Bardzo cieszy mnie powstanie obu publikacji i zachęcam do korzystania z nich. Nie mam też wątpliwości, że wspólne działanie nas – lekarzy pulmonologów z lekarzami rodzinnymi pozwoli poprawić sytuację chorych na śródmiąższowe choroby płuc w Polsce i, przyspieszając właściwe rozpoznanie, podnieść jakość ich życia – mówi dr n. med. Małgorzata Czajkowska-Malinowska, prezes Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.

Karta diagnostyczna przeznaczona dla lekarzy POZ jest dostępna do pobrania na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej pod linkiem: https://ptmr.info.pl/wp-content/uploads/2024/10/Karta-Diagnostyczna-Pacjenta_ILD_dla_POZ_final_digital.pdf

Powrót