Medyk się szczepi – lek. Katarzyna Chłopaś z Oddziału Klinicznego Pulmonologii, Alergologii i Chorób Wewnętrznych SU w Krakowie
Medyk się szczepi – lek. Katarzyna Chłopaś z Oddziału Klinicznego Pulmonologii, Alergologii i Chorób Wewnętrznych SU w Krakowie
22 listopada 2024
Podczas 38. Zjazdu PTChP w trakcie jednej z zaplanowanych sesji odbyła się debata poświęcona zagadnieniu szczepień ochronnych. Głównym przedmiotem dyskusji była niska wyszczepialność w Polsce, szczególnie wśród pacjentów z chorobami układu oddechowego oraz wśród personelu medycznego, co stanowi istotne wyzwanie epidemiologiczne i zdrowotne.
Przedstawione podczas zjazdu dane plasują Polskę wśród krajów o najniższym poziomie wyszczepialności w Europie, zarówno w zakresie szczepień osób powyżej 65. r.ż. jak i szczepień przeciwko pneumokokom, corocznych szczepień przeciwko grypie oraz szczepień ochronnych zalecanych dla pracowników ochrony zdrowia, w tym lekarzy i pielęgniarek. Wyniki te są szczególnie niepokojące, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że duża część populacji ma zapewniony dostęp do szerokiego wachlarza refundowanych szczepionek, co eliminuje kwestie dostępności i kosztów jako bariery w zakresie immunoprofilaktyki.
Działania na rzecz poprawy wyszczepialności
W trakcie dyskusji wypracowano kilka istotnych działań, których wdrożenie zarówno na szczeblu lokalnym, jak i centralnym, mogłyby przyczynić się do poprawy wyszczepialności. Podkreślono również konieczność zacieśnienia współpracy pomiędzy doświadczonymi klinicystami a młodymi pulmonologami w celu wspólnego dążenia do zwiększania świadomości społecznej na temat znaczenia profilaktyki chorób infekcyjnych układu oddechowego.
Zaproponowano stworzenie grupy roboczej ds. szczepień oraz planu działań, który obejmowałby:
Na szczeblu centralnym:
- wprowadzenie wśród studentów kierunków medycznych zajęć praktycznych dotyczących szczepień, obejmujących: edukację w zakresie kwalifikacji, szkolenia praktyczne dotyczące wykonania szczepienia oraz możliwość darmowego zaszczepienia się w ramach zajęć;
- wprowadzenie obowiązkowego kursu dotyczącego szczepień w ramach Programu Specjalizacji w Dziedzinie Chorób Płuc;
- stworzenie krótkich materiałów edukacyjnych w formie webinarów, dostępnych na oficjalnej stronie PTChP, skoncentrowanych na praktycznych aspektach szczepień;
Lokalnie
- przy współpracy z członkami Klubu Młodych Pneumologów, pomoc w rozpowszechnianiu wiedzy na temat szczepień w swoich ośrodkach poprzez przygotowanie wspólnych, rzetelnych materiałów informacyjnych, dostępnych dla pacjentów i personelu medycznego.
Podsumowanie
Jednym z najważniejszych wniosków płynących z debaty jest konieczność priorytetyzacji poprawy stopnia wyszczepienia wśród pracowników ochrony zdrowia. Nie ma silniejszego argumentu niż zaszczepiony medyk, który własnym przykładem przekonuje pacjentów o konieczności i bezpieczeństwie szczepień.
Autor: Lek. Katarzyna Chłopaś, Oddział Kliniczny Pulmonologii, Alergologii i Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, członek Klubu Młodych Pneumonologów Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.
Powrót