Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia w sejmie



Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia w sejmie

20 maja 2025


Posiedzenie Senatu zostało  poświęcone najważniejszym potrzebom w leczeniu pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP). Podczas spotkania eksperci, w tym prof. Paweł Śliwiński oraz Doktor Małgorzata Czajkowska-Malinowska, podkreślili kluczowe wyzwania i postulaty w zakresie diagnostyki i terapii tej choroby.

16.05.2025 Warszawa
Posiedzenie Parlamentarnego Zespolu ds. Badan Naukowych i Innowacyjnosci w Ochronie Zdrownia
fot. Tomasz Paczos / Kancelaria Senatu

16 maja odbyło się posiedzenie senackiego Parlamentarnego Zespołu ds. Badań Naukowych i Innowacji w Ochronie Zdrowia, poświęcone przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP). Eksperci podkreślali, że POChP to trzecia najczęstsza przyczyna zgonów na świecie, a w Polsce choruje na nią nawet 3,5 miliona osób, choć zarejestrowanych przypadków jest tylko 1,3 miliona. Mimo skali problemu świadomość społeczna pozostaje bardzo niska – tylko 6% Polaków zna rozwinięcie skrótu POChP.

Dr Małgorzata Czajkowska-Malinowska, konsultant krajowa ds. chorób płuc, wskazała na potrzebę uruchomienia ogólnopolskiego programu wczesnego wykrywania POChP, wzorowanego na skutecznym programie sprzed 20 lat. Zwróciła uwagę na brak polskich badań epidemiologicznych, niedoszacowanie liczby chorych i rosnącą liczbę zachorowań wśród kobiet.

Prof. Paweł Śliwiński apelował o obowiązkowe wykonywanie spirometrii u osób z grup ryzyka i w ramach badań okresowych, a także o lepsze wykorzystanie tomografii komputerowej w diagnostyce POChP. Podkreślił, że niska wycena spirometrii (45 zł) zniechęca do jej wykonywania. Wskazał również na deficyt lekarzy pulmonologów i potrzebę uznania tej specjalizacji za priorytetową.

Eksperci zgodnie apelowali o działania systemowe: poprawę wyceny badań, wdrożenie opieki koordynowanej, edukację społeczną i lepsze wykorzystanie istniejących narzędzi diagnostycznych.

 

źródła:
https://www.termedia.pl/mz/Jako-spoleczenstwo-ciagle-niewiele-wiemy-o-POChP,62431.html
https://pulsmedycyny.pl/medycyna/choroby-ukladu-oddechowego/w-senacie-o-najwazniejszych-potrzebach-w-leczeniu-pacjentow-z-pochp/

Powrót

Napisz wiadomość

Wyślij nam wiadomość z pytaniem, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.





    * pola wymagane

    zamknij -