Zmiany prawne w zakresie szczepień ochronnychZmiany prawne w zakresie szczepień ochronnych

17 października 2023


W Dzienniku Urzędowym MZ opublikowano obwieszczenie Minister Zdrowia w sprawie wykazu zalecanych szczepień ochronnych, dla których zakup szczepionek został objęty finansowaniem przez ministra właściwego do spraw zdrowia oraz komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2023.

Nie zmieniają one stanu faktycznego – ich wydanie jest związane z nowelizacją ustawy refundacyjnej (DNUR), która zmieniła m.in. przepisy dotyczące szczepień (ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi). To z kolei miało związek m.in. z majowym  wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym kwestie dotyczące szczepień, np. ich kalendarz, powinny mieć umocowanie w rozporządzeniu.

W związku z tym orzeczeniem nowelizacją ustawy refundacyjnej zmieniono przepisy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zapisano w nim, że minister zdrowia określi, w drodze rozporządzenia wykaz zalecanych szczepień ochronnych. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 września 2023 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych weszło w życie 1 października. Wydany właśnie komunikat GIS ma już zatem zmienione umocowanie prawne.

Powrót

Napisz wiadomość

Wyślij nam wiadomość z pytaniem, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.

    * pola wymagane

    zamknij -