Światowy Dzień Raka Płuca



Światowy Dzień Raka Płuca

06 sierpnia 2023


1 sierpnia obchodzony był Światowy Dzień Raka Płuca.

Rak płuca był rzadką chorobą na początku XX wieku, ale wzrost narażenia na dym tytoniowy i inne czynniki wywołujące chorobę przyczynił się do pandemii w XX i XXI wieku.

Obecnie rak płuca to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych wśród Polaków oraz najczęstsza przyczyna zgonu z powodu nowotworu złośliwego w Polsce.
W 2018 roku w Polsce raportowano 21 226 nowych przypadków zachorowań na raka płuca oraz 23 695 zgonów z powodu raka płuca – najwięcej spośród wszystkich nowotworów złośliwych.
Rak płuca powoduje więcej zgonów niż 3 kolejne nowotwory łącznie (rak piersi, prostaty i jelita grubego).

Dane dla naszego kraju są alarmujące! Zgodnie z oszacowaniami GLOBOCAN w 2020 roku Polska zajmowała drugie miejsce pod względem umieralności z powodu raka płuca w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej.

Co ważne, liczba zgonów z powodu raka płuca jest zbliżona do liczby zachorowań i nadal nowotwór ten ma bardzo złe rokowania z 5-letnim wskaźnikiem przeżycia wynoszącym zaledwie około 13% w Europie. Statystyka ta wynika z późnej diagnozy. Tylko około 20% przypadków raka płuca jest w stadium I w momencie rozpoznania. Ta dramatyczna sytuacja nie zmieniła się przez dziesięciolecia.
Śmiertelność jest bardzo wysoka, ponieważ choroba często nie ma charakterystycznych objawów, które mogłyby zaniepokoić pacjenta lub też rozwija się bezobjawowo.

Główną przyczyną raka płuca jest palenie tytoniu, które odpowiada za większość zachorowań.

Jedynym sposobem na wygraną z tą śmiertelną chorobą jest jej wczesne wykrycie, gdy jest uleczalna i jeśli jest możliwe leczenie chirurgiczne. Można tego dokonać poprzez szerokie wdrożenie profilaktyki pierwotnej i wtórnej, najlepiej prowadzonej jednocześnie. Profilaktyka pierwotna kładzie nacisk na edukację społeczeństwa, zapobieganie inicjacji palenia oraz pomoc palaczom w porzuceniu palenia.

Profilaktyka wtórna polega na wykonaniu Niskodawkowej Tomografii Komputerowej (NDTK) wśród osób z grupy ryzyka.

Osoby będące w grupie ryzyka mogą wziąć udział w bezpłatnych badaniach:

Zapraszamy do lektury artykułu w „Pulsie Medycyny” – o raku płuca Prezes PTChP Małgorzata Czajkowska-Malinowska

Powrót

Napisz wiadomość

Wyślij nam wiadomość z pytaniem, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.





    * pola wymagane

    zamknij -