Światowy Dzień Astmy – 2 maja 2023Światowy Dzień Astmy – 2 maja 2023

02 maja 2023


2 maja obchodzony jest Światowy Dzień Astmy. To jedna z najczęstszych przewlekłych chorób układu oddechowego, jej rozwój zależy od predyspozycji genetycznych oraz czynników środowiskowych.

Szacuje się, że na astmę choruje ponad 330 mln ludzi na świecie, w Polsce około 4 mln, a jedynie połowa z nich wie o swoim schorzeniu. Objawy typowe dla tej choroby to napadowy suchy kaszel, świszczący oddech, uczucie duszności i ucisku w klatce piersiowej.

Choroba zazwyczaj rozpoczyna się w młodości – brak wczesnego rozpoznania i niepodjęcie leczenia może prowadzić do jej ciężkiej postaci, która wiążę się z najpoważniejszymi powikłaniami i najgorszymi rokowaniami.

Niestety, pacjenci z astmą ciężką zbyt późno trafiają do ośrodków, które zajmują się jej leczeniem.

W tym Światowym Dniu Astmy, 2 maja 2023 roku, Globalna Inicjatywa na rzecz Astmy (GINA), wzywa międzynarodowe społeczności zajmujące się chorobami układu oddechowego do współpracy z kolegami, pacjentami i świadczeniodawcami opieki zdrowotnej w celu promowania rozwoju i wdrażania skutecznych programów leczenia astmy we wszystkich krajach, „Opieka nad astmą dla wszystkich”. Większość obciążeń związanych z zachorowalnością i śmiertelnością z powodu astmy występuje w krajach o niskich i średnich dochodach. GINA dąży do zmniejszenia tego obciążenia poprzez zachęcanie liderów opieki zdrowotnej do zapewnienia dostępności i dostępu do skutecznych, gwarantowanych jakościowo leków.

Powrót

Napisz wiadomość

Wyślij nam wiadomość z pytaniem, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.

    * pola wymagane

    zamknij -