Polska przewodzi w organizacji leczenia gruźlicy na świecie!Polska przewodzi w organizacji leczenia gruźlicy na świecie!

03 października 2023


22 września w trakcie Zgromadzenia Ogólnego ONZ państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych oficjalnie przyjęły Deklarację Polityczną w Sprawie Walki z Gruźlicą podczas 78. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Deklaracja zawiera ambitne cele w walce z gruźlicą. Jeśli państwa będą konsekwentnie realizować swoje zobowiązania, świat będzie zmierzał w kierunku zakończenia gruźlicy do 2030 roku i zapewnienia ratującego życie leczenia dla 45 milionów ludzi między 2023 a 2027 rokiem.

Wśród kluczowych punktów, państwa członkowskie zobowiązały się do zapewnienia ratującego życie leczenia dla nawet 45 milionów ludzi między 2023 a 2027 rokiem, w tym 4,5 miliona dzieci i 1,5 miliona osób z gruźlicą lekooporną; oraz do zapewnienia profilaktycznego leczenia dla 45 milionów ludzi, w tym 30 milionów członków rodzin osób z gruźlicą, w tym dzieci, oraz 15 milionów osób żyjących z HIV.

Państwa członkowskie zobowiązały się również do czterokrotnego zwiększenia rocznych światowych poziomów finansowania w walce z gruźlicą, z 5,4 miliarda dolarów do 22 miliardów dolarów rocznie do 2027 roku.

Cieszymy się, że to właśnie Polska była jednym z dwóch krajów które koordynowały uzgodnienia światowe w sprawie planowania leczenia gruźlicy na świecie” – powiedział dr Adam Nowiński z Zakładu Epidemiologii i Organizacji Leczenia Gruźlicy Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc.

Więcej informacji: https://www.who.int/news/item/22-09-2023-world-leaders-commit-to-new-targets-to-end-tb

Polskie Towarzystwo Chorób Płuc aktywnie włączyło się w proces zmian w leczeniu gruźlicy.

Aktualnie są przygotowywane nowe polskie zalecenia leczenia gruźlicy lekoopornej, które wykorzystają doświadczenie gromadzone przez Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc w Programie pilotażowym leczenia gruźlicy lekoopornej w warunkach ambulatoryjnych.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem Światowej Organizacji Zdrowia, w którym przedstawiono w jaki sposób Polska radzi sobie z leczeniem gruźlicy na przykładzie działań podejmowanych w Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii w Bydgoszczy.

 

Powrót

Napisz wiadomość

Wyślij nam wiadomość z pytaniem, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.

    * pola wymagane

    zamknij -