Wywiad z Kongresu ERS z prof. Helmuntem Proschem z Uniwersytetu Wiedeńskiego



Wywiad z Kongresu ERS z prof. Helmuntem Proschem z Uniwersytetu Wiedeńskiego

21 września 2024


Wrzesień jest miesiącem podnoszenia świadomości o chorobach śródmiąższowych płuc przebiegających z włóknieniem.
Przy tej okazji zamieszczamy wywiad przeprowadzony w trakcie Kongresu ERS z prof. Helmuntem Proschem z Uniwersytetu Wiedeńskiego – czołowym badaczem w zakresie diagnostyki obrazowej płuc, ze szczególnym uwzględnieniem raka płuca oraz chorób śródmiąższowych płuc.

Wywiad przeprowadziła lek. Ewa Miądlikowska, przedstawicielka Klubu Młodych Pneumonologów.

Link do wywiadu na Facebooku: https://fb.watch/uKBBz_JsWM/

— transkrypcja na język polski —

EM: Dzień dobry. Mam ogromną przyjemność przedstawić prof. Helmunta Proscha – wspaniałego badacza oraz radiologa zajmującego się chorobami śródmiąższowymi płuc z Uniwersytetu Wiedeńskiego. Rozpocznijmy tę rozmowę od nieoczywistego pytania: co robi radiolog na Kongresie Europejskiego Towarzystwa Oddechowego?

HP: To dobre pytanie, Myślę, że dla radiologów, szczególnie tych zajmujących się diagnostyką obrazową płuc, spotkania takie jak to są konieczne do rozwoju. Na konferencjach radiologicznych dzielimy się tym, co jest ważne w radiologii, a na kongresach takich jak ten dowiadujemy się, czego konkretnie potrzebują od nas pneumonolodzy. Myślę, że ta informacja jest nieoceniona, dlatego bardzo cenię sobie uczestnictwo w spotkaniach pneumonologicznych.

EM: Jak wszyscy wiemy od wielu lat podkreśla pan konieczność wielospecjalistycznego podejścia do diagnozowania oraz monitorowania pacjentów z chorobami śródmiąższowymi płuc. Czy coś się zmieniło w tym zakresie w ostatnich latach? Widzi pan profesor jakiś postęp w tym zakresie?

HP: Tak, zdecydowanie. Idea wielospecjalistycznych spotkań – nie tylko w zakresie włóknienia płuc, ale generalnie we wszystkich chorobach śródmiąższowych płuc – obecnie traktowana jest jako podstawa. Jest to raczej dla nas naturalne. 10 lat temu myślę, że niewielu z nas rozmawiało ze sobą w ramach regularnych spotkań. Dzisiaj to warunek konieczny dobrego diagnozowania tych chorych oraz ich monitorowania.

EM: Czy czeka pan profesor na jakąś konkretną sesję w trakcie Konresu lub któryś wykład zaskoczył pana szczególnie?

HP: W trakcie Kongresu zaprezentowano wiele interesujących wykładów. W dzisiejszych czasach gorący temat stanowi sztuczna inteligencja. Wiele sesji zostało jej poświęconych, jednak nie mamy nadal zbyt wielu przełomowych badań. Mamy nadzieję natomiast, że pojawią się one w przyszłym roku. Wiele prac badawczych wnosi nowe spojrzenie w to zagadnienie, podnosi coraz to ciekawsze kwestie. Widać, że wiele osób ma duże oczekiwania w zakresie AI i wyczekuje nowych danych. Z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczny Kongres, aby dowiedzieć się czegoś więcej.

EM: Bardzo dziękuję, panie profesorze. To była ogromna przyjemność.

HP: Dziękuję.

Powrót

Napisz wiadomość

Wyślij nam wiadomość z pytaniem, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.





    * pola wymagane

    zamknij -