Sprawozdanie z konferencji pt. „Plaster Młodych” w Łodzi



Sprawozdanie z konferencji pt. „Plaster Młodych” w Łodzi

27 września 2024


19 września w Łodzi odbyło się wyjątkowe spotkanie młodych pneumonologów z całej Polski w ramach konferencji „Plaster Młodych”. W trakcie wydarzenia uczestnicy poszerzali swoją wiedzę na temat chorób śródmiąższowych płuc, a także brali udział w gorących dyskusjach i wymianie doświadczeń, integrując się pod okiem doświadczonych mentorów.

19 września odbyło się bezprecedensowe spotkanie. Oto młodzi ludzie z całej Polski, członkowie Klubu Młodych Pneumonologów, spotkali się w Łodzi, aby w trakcie konferencji pt. „Plaster Młodych” poszerzać swoją wiedzę w dziedzinie chorób śródmiąższowych płuc (interstitial lung diseases; ILD), dzielić się doświadczeniem – a nade wszystko – zintegrować się.

W trakcie spotkania wykłady poprowadzili zarówno młodzi pneumonolodzy, jak i Mentorzy obecni w trakcie konferencji, a główną oś konferencji stanowiły gorące dyskusje. Oprócz osób reprezentujących polską pneumonologię, w konferencji uczestniczyli również radiolodzy, reumatolodzy oraz patomorfolodzy, co umożliwiło szerokie spojrzenie na poruszane kwestie.

Spotkanie rozpoczęliśmy sesją zatytułowaną „Elementarz diagnostyki chorób śródmiąższowych płuc”, podczas której prof. W. Piotrowski omówił rolę płukania oskrzelowo-pęcherzykowego w diagnostyce ILD, a następnie dr n. med. Marcin Braun, dr n. med. Aleksandra Opinc-Rosiak oraz lek. Joanna Żuchowska przedstawili kolejno patomorfologiczne, reumatologiczne oraz radiologiczne spojrzenie na diagnostykę chorób śródmiąższowych płuc. Pozyskaną wiedzę wykorzystaliśmy w trakcie sesji przypadków klinicznych omawianych w wielospecjalistycznych zespołach. Historie pacjentów zaprezentowali lek. Karol Bączek oraz lek. Monika Storman.

Trzecia sesja, zatytułowana „Varia” skonfrontowała nas z trudnymi sytuacjami klinicznymi. Lek. Fryderyk Zawadzki zmierzył się z tematem zapalenia płuc u chorych leczonych immunosupresyjnie, a prof. Katarzyna Górska w kompleksowy sposób omówiła polekowe zmiany śródmiąższowe płuc. Duże zainteresowanie wzbudziło również wystąpienie prof. Natalii Budy, która to – w sposób niezwykle praktyczny – zaprezentowała zastosowanie ultrasonografii w diagnostyce ILD.

Spotkanie zwieńczyła „Debata pokoleń”, w której zmierzyliśmy się z kontrowersyjnymi tematami w zakresie chorób śródmiąższowych płuc. Na pytania: „Czy warto oznaczać precypityny w diagnostyce zapalenia płuc z nadwrażliwości?” oraz „Czy u pacjentów z progresującym włóknieniem płuc z niepewnym rozpoznaniem choroby podstawowej w erze programu B.135 należy dążyć do rozpoznania histopatologicznego?” starali się odpowiedzieć przedstawiciele Klubu Młodych Pneumonologów (dr n. med. Katarzyna Zimna, lek. Marcelina Wilk) oraz Mentorzy (dr n. med. Joanna Miłkowska-Dymanowska, dr n. med. Małgorzata Noceń-Piskorowska). Pikanterii dodawał fakt, że stanowiska, które prezentujące osoby przyjmowały w trakcie swoich wystąpień, zostały wcześniej przypisane prezenterom na drodze losowania, więc nie zawsze były one zgodne z rzeczywistymi poglądami wykładowców.

Zarówno frekwencja, jak i zaangażowanie uczestników w dyskusję pozwalają widzieć przyszłość pacjentów z chorobami śródmiąższowymi płuc w jasnych barwach. Świadczy o tym tak zapał do pracy dający się zauważyć wśród młodych pneumonologów, jak i serdeczne wsparcie Mentorów dmuchających w żagle młodym ludziom.

W imieniu Komitetu Organizacyjnego (lek. Ewa Miądlikowska, lek. Monika Storman, lek. Fryderyk Zawadzki) gorąco dziękujemy zarówno Mentorom, którzy wsparli merytorycznie nasze spotkanie (oprócz wyżej wymienionych również dr n. med. Aleksander Kania oraz dr n. med. Hanna Jagielska-Len), młodym pneumonologom aktywnie uczestniczącym w spotkaniu (m.in. lek. Marceli Słomkowskiej i lek. Natalii Hasior-Borowskiej), a także wszystkim pozostałym uczestnikom.

Dziękujemy Polskiemu Towarzystwu Chorób Płuc za objęcie patronatem tego wydarzenia, a firmie Boehringer Ingelheim za bycie organizatorem oraz sponsorem spotkania. Diagnostyka chorób rzadkich to szczególne wyzwanie. Tym bardziej cieszy nas międzyośrodkowa współpraca oraz zaangażowanie osób młodych, co czyni polską pneumonologię coraz bogatszą.

lek. Ewa Miądlikowska

Powrót

Napisz wiadomość

Wyślij nam wiadomość z pytaniem, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.





    * pola wymagane

    zamknij -