Dzień Zdrowia Płuc – 25 października 2023Dzień Zdrowia Płuc – 25 października 2023

23 października 2023


Październik jest oficjalnym Miesiącem Zdrowych Płuc, a Dzień Zdrowia Płuc obchodzony jest w czwartą środę miesiąca.

Każdego roku miliony ludzi zapadają na jakąś formę choroby płuc, od astmy, POChP po zapalenie płuc, a wielu z nich można byłoby łatwo zapobiec, gdyby zachowano odpowiednią ostrożność. Ze względu na wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza, poziom toksyn przedostających się do organizmu przez drogi oddechowe jest bardzo wysoki. Często może to prowadzić do przewlekłych chorób płuc i nowotworów.

HISTORIA DNIA ZDROWIA PŁUC

Październik jest oficjalnym Narodowym Miesiącem Zdrowych Płuc, a Dzień Zdrowia Płuc obchodzony jest w czwartą środę miesiąca. Został zainicjowany przez Amerykańskie Stowarzyszenie Opieki Oddechowej (American Association for Respiratory Care – AARC) w 2003 roku. Głównym celem tego dnia jest podniesienie świadomości na temat rosnącej liczby przewlekłych chorób płuc. Każdego roku w samej Ameryce u ponad 10 milionów osób diagnozuje się przewlekłe zapalenie oskrzeli. Nie uwzględnia to wielu osób, u których w pewnym momencie życia zdiagnozowano odpowiednio rozedmę płuc i astmę. Co więcej, spośród wszystkich nowotworów około 13% przypadków to właśnie rak płuca, który jest także najbardziej śmiertelnym wśród nowotworów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega przed rosnącą liczbą przewlekłych chorób płuc. Wśród głównych przyczyn tej grupy chorób zaliczamy palenie papierosów, wapowanie, zanieczyszczenie powietrza i niezdrowy tryb życia.

Trujące związki zawarte w papierosach nie pozostają bez wpływu na komórki płuc, a także na krew przepływającą przez odpowiednie narządy. Może to powodować wystąpienie stanów zapalnych. Komórki organizmu, szczególnie płuca, narażone na działanie toksyn przez długi czas, mogą przechodzić nienaturalne zmiany, które mogą prowadzić do raka lub innych chorób. Regularne kontrole w połączeniu ze zdrowym stylem życia mogą pomóc w utrzymaniu zdrowych płuc. Unikanie silnie pachnących środków czyszczących i trzymanie roślin w domu może również pomóc w oczyszczeniu powietrza, którym oddychasz Ty i Twoja rodzina.

CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA DOTYCZĄCE DNIA ZDROWIA PŁUC 

Czym jest miesiąc zdrowych płuc?
Co roku w październiku obchodzony jest Miesiąc Zdrowych Płuc. Organizacje zajmujące się chorobami układu oddechowego łączą siły, aby podnosić świadomość na temat zdrowia płuc, koncentrując się na tematach związanych z zanieczyszczeniem powietrza, paleniem i przewlekłymi chorobami płuc.

Czy możesz poprawić zdrowie swoich płuc?
Zdecydowanie! Możesz to zrobić, zmniejszając narażenie na czynniki powodujące uszkodzenie płuc. Może to być palenie, wapowanie i zanieczyszczenie powietrza. Możesz także zacząć ćwiczyć i zdrowo się odżywiać.

Jak mogę wzmocnić płuca?
Głębokie oddychanie, ćwiczenia cardio, dbanie o prawidłową postawę ciała, utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia i śmiech – wszystko to wzmacnia płuca i zwiększa ich pojemność.

JAK OBCHODZIĆ DZIEŃ ZDROWIA PŁUC

1. Paleniu mówimy nie

W wielu przypadkach palenie tytoniu prowadzi do raka płuc i innych chorób układu oddechowego. Istnieje również bierne palenie, które okazało się równie niebezpieczne co samo palenie.

2. Powiedz „tak” naturalnym zapachom
Świece zapachowe i  środki czyszczące są często niebezpieczne dla naszych płuc. Wybieraj produkty bezzapachowe lub używaj naturalnych substancji zapachowych. Jeszcze lepiej, jeśli masz w domu oczyszczacze powietrza, aby zapewnić lepszą jakość powietrza.

3. Wybierz dobrą aktywność fizyczną i dietę
Regularne ćwiczenia mogą sprawić, że Twoje płuca będą zdrowsze. Dotlenienie organizmu w połączeniu z odpowiednio zbilansową dietą to korzyści nie tylko dla Twoich płuc!  Skonsultuj się z lekarzem, jaki zakres ćwiczeń oraz jaka dieta będą dla Ciebie najlepsze.

5 FAKTÓW O PŁUCACH, KTÓRE ZACHWYCĄ CIĘ

1.Rozmiar płuc
Czy wiedziałeś, że Twoje płuca są różnej wielkości? Lewe płuco jest mniejsze od prawego, aby zapewnić więcej miejsca dla serca.

2.  Pływający narząd
Ze względu na sposób budowy i funkcję jaką pełnią płuca, okazuje się, że są one jedynym organem w ludzkim organizmie, który mógłby unosić się na wodzie.

3.13 litrów na minutę
Twoje płuca ciężko pracują, aby utrzymać Cię przy życiu, dlatego w każdej minucie przepuszczają co najmniej 13 litrów powietrza.

4.Wielkość kortu tenisowego
Gdybyś rozłożył wszystkie 600 milionów połączonych ze sobą rurek, które budują płuca, z łatwością byłbyś w stanie pokryć obszar przeciętnego kortu tenisowego.

 

Źródło: nationaltoday.com/lung-health-day

 

Powrót

Napisz wiadomość

Wyślij nam wiadomość z pytaniem, a my odezwiemy się do Ciebie najszybciej jak to będzie możliwe.

    * pola wymagane

    zamknij -